Havisaba
(Sansevieria)
Tuntuimad liigid:
Kolmevöödiline havisaba ( Sansevieria trifascinata )
Suur havisaba ( Sansevieria grandis )
Tihe havisaba ( Sansevieria kirkii )
Silinderjas havisaba ( Sansevieria cylindrica )
Tseiloni havisaba ( Sansevieria zeylanica )
Põõsas-havisaba ( Sansevieria suffruticosa )
Vai-havisaba ( Sansevieria stuckyi )
TUTVUSTUS
Havisabad on pärit Lääne-Aafrikast, kus kasvavad troopilistes savannides. Kuuluvad nad aspariliste sugukonda. Varasema klassifikatsiooni järgi kuulusid havisabad aga agaaviliste sugukonda.
Tegemist on kergesti hooldatava taimega. Ka on havisabad vastupidavad taimed, mistõttu sobivad nad hästi algajale taimekasvatajale.
Taime lehed on mõõkjad püstised, liigiti teatud määral erinevad. On ruljate ja lamedate lehtedega havisaba liike. Lehtede kõrgus varieerub liigiti, ulatudes paarikümnest sentimeetrist paari meetrini. Taime õisik on rohekasvalged. Mõnel liigil on õisik ka meeldiva lõhnaga. Taim hakkab õitsema vanemas eas.
HOOLDAMINE
Hooldamise suhtes on havisaba vähenõudlik. Ehkki havisaba liike on palju, on nende hooldamine küllaltki sarnane.
Valgus:
Havisaba eelistab kasvada valges või poolvarjulises kasvukohas.
Temperatuur ja õhuniiskus:
Havisaba eelistab sooja kasvukohta, temperatuur võiks olla 18 24 kraadi. Talvel hoida taime jahedamas, kuid mitte alla 15 kraadises ruumis. Õhuniiskuse suhtes on taim leplik, saab suurepäraselt hakkama ka kuiva õhuga ruumides, mistõttu sobib havisaba kasvama ka keskküttega ruumidesse.
Kastmine:
Havisaba ei vaja eriti palju kastmist, pigem on soovitav hoida muld kuivana, kui liialt märjana. Orienteeruvalt tuleks suvel taime kasta korda nädalas, talvel vähem. Oluline on kastmise juures see, et enne järgmist kastmiskorda muld läbi kuivaks. Mitte jätta potialusele vett.
Väetamine:
Kasvuperioodil tuleks taime väetada orienteeruvalt kord kuus.
Paljundamine
Taime saab paljundada jagamise teel. Roheliste lehtedega liike saab paljundada ka lehepistikutest.
Ümberistutamine
Havisaba ümberistutamine pole igal aastal vajalik. Havisaba vajab kasvamiseks väiksemat potti. Kui pott on suur, arendab taim oma juurestikku, lehti aga vähem. Taim tuleks ümberistutada siis, kui pott on taimele väikeseks jäänud. Ümberistumisel tuleks eemaldada mädanenud juured. Poest mulda ostes, tuleks valida kaktustele mõeldud muld, kuhu lisada juurde liiva.
Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.